Ana Sayfa Uncategorized 5 EŞLEŞİK KAREDEN PENTOMİNO’ YA

5 EŞLEŞİK KAREDEN PENTOMİNO’ YA

752
0

        Herkesin severek oynadığı zeka oyunları vardır. Bunlardan birisi de Pentomino’dur. Pentomino dikgen bağıntısıyla oluşan 5 eş karenin bulunduğu bir polyominodur. 12 farklı parçayı kullanarak dikdörtgen şeklini doldurmaya çalışırız. Pentomino geometrik şekillerin algılanmasına yardımcı olan bir zeka oyunudur. Bu oyunu 7 den 77 ye herkes oynayabilir. Pentomino 1-2 kişilik bir oyundur ve farklı farklı seviyeleri vardır. Pentomino sağlık açısından tahtadan yapılmış bir oyundur. Pentomino nasıl oynanır? 
Pentomino da 12 tane farklı blok bulunur. Yukarı da gördüğünüz sayılar arasındaki boşluğa bir uzun bloğumuzu koyarak sınırımızı belirleriz. Hangi blokları kullanacağımızı ise elimizde bulunan kitapçıktan öğreniriz. Bu saye de bize verilmiş olan alanı elimizde bulunan bloklar yardımıyla tamamlamaya çalışırız. 
Pentomino’ nun faydaları: 
Pentomino görsel algılarımızı kuvvetlendirir. Alan hesaplamalarına zemin oluşturabilir. Problemlere farklı bakış açılarıyla yönelmemize  olanak sağlar. Pentomino oynarken dikdörtgeni nasıl elde edebiliriz diye düşünmeye yönlendirir. Bir bloğu ters çevirerek koyduğumuz da ya da bunu farklı şekillerde koyduğumuz da oynayan kişiye simetriyi de anlatmış oluruz. Pentomino eğitim de  bazı geometrik şekilleri anlatmak için  etkinlikler de kullanılmaktadır.Zeka oyunları bizlerin diğer aşamaları öngörmemize ve düşünmemize yardımcı olur. Mantık ilişkisi ve bağlantı ilişkisi  kurabilmemizi sağlar. 


HAZIRLAYAN: TUĞÇE TUĞRUL 


KAYNAKÇA: 
https://egitimdezekaoyunlari.files.wordpress.com/2015/09/asdasd.jpg 
https://www.benego.com.tr/image/cache/data/pavblog/blog-pentomino-818x479w.jpg 
https://tr.wikipedia.org/wiki/Pentomino 
http://sonercihanker.blogspot.com.tr/2015/03/katamino-zeka-oyunu.html 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz