Ana sayfa Rehberlik Aileler! Güvenli İnternetin Yollarını biliyor musunuz ?

Aileler! Güvenli İnternetin Yollarını biliyor musunuz ?

266
0

Çocuklarımızı İnternetteki Tehlikelerden Nasıl Korumalıyız? Neler Yapmalıyız ?

İnternet ve teknolojiyi kullanma bir gelişmişlik ve çağdaşlığın ifadesi olmasına karşın internetin bilinçsiz kullanılması hem insanda hem de toplumda onarılması zor ciddi yaralar açabilir. Günümüzde internet bağımlılığı o seviyeye gelmiş ki uzmanlar internet kullanım bağımlılığını patolojik bir problem olarak ele alarak “internet bağımlılığı bozukluğu ”(internet addiction disorder ) şeklinde tanımlamışlardır. Öyle ki bilgisayarın ve internetin bilinçsiz ve kontrolsüz kullanılması insan üzerinde hem ruhsal hem de fiziki bazı rahatsızlıkları ortaya koymuş, hatta bağımlılık seviyesine çıkartarak bir hastalık halini almıştır. Bunda en önemli faktör ise internet ortamının tamamının kontrol altında alınamaması, istenen bilginin yanında istenmeyen zararlı pencerelerin açılması örnek gösterilebilir.

Uluslararası bir ağ olan internetle ilgili hukuki problemlerin çözümü konusunda Avrupa Birliği üyeleri de ortak çare arıyor.

Uzmanlar, uzun vadede ebeveynlerin bilinçlendirilmesinin ve bilinçli anne-babaların teknik olanakları da kullanarak çocuklarını zararlı internet içeriğinden kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda eğitmelerinin sağlanmasını öneriyor. Bununla birlikte, filtreleme araçlarının küçük yaştaki çocuklar için ebeveyn gözetimine ek olarak kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

Türkiye dışındaki bazı ülkelerde zararlı içerik taşıyan sitelerin girişlerinde yaş uyarısı yayınlanması zorunluluğu bulunmasına karşılık, en etkili önlemin çocukların kullandıkları bilgisayara filtreleme programı yerleştirmek olduğu belirtiliyor.

Filtrelerin ve engelleyicilerin kusursuz olmadığının ve uygunsuz içeriği engellemede zaman zaman başarısız olabileceğinin göz önünde bulundurulması vurgulanırken, çocuklar küçük yaştayken filtrelerin kullanışlı olabildiği, ancak yaşları ilerledikçe internet ortamında güvenli ve sorumlu davranmayı öğrenmeleri gerektiği ifade ediliyor.

Gelin biz kendi çocuğumuzun karşılaşabileceği tehlikelerden koruyabilme adına evde kullandığımız bilgisayarımıza uygunsuz içeriklerin sınırlandırılması adına bir filtreleme programı kuralım. Peki ama bu programların özellikleri nelerdir ve nasıl elde edebiliriz. Bu konuda piyasada birçok firmanın çıkarmış olduğu ücretli programların yanında ücretsiz ve çok kolay bir şekilde kurlum yapabileceğimiz bazı programlar hakkında bilgi hazırladık. Bunlardan bazıları;

 

  • TTNET AİLE KORUMA ŞİFRESİ (TTTNET abonelerine ücretsiz)
  • RETÜK GÖZCÜ (Tamamen ücretsiz)
  • NOBETCH (Fatih Belediyesi 1 Yıllık Ücretsiz Olarak veriyor.)
  • WEB FİLTRE  1.0 (Ücretsiz)
  • NAOMİ INTERNET FİLTRELEME (Ücretsiz)
  • MUSONYA JUSTFİLTER 1.0 (Ücretsiz)
  • YASSAK (Ücretli)

TNET AİLE KORUMA ŞİFRESİ

TTNET, Türkiye’de tertemiz internet dönemini başlatıyor. TTNET’in ücretsiz sunduğu, kurulumu ve kullanımı çok kolay olan Aile Koruma Şifresi ile, çocuklarınız artık sizin belirleyeceğiniz zaman ve sınırlar içinde, sakıncalı sitelere girmeden, internetten faydalanıyor. İçiniz rahat olsun. Aile Koruma Şifresi ile neler yapabilirsiniz? İçerik filtreleme – Zaman kontrolü – Kişiye özel şifreleme

“Aile Koruma Şifresi” tüm TTNET abonelerine ücretsiz. Kurulumu ve kullanımı çok kolay.

Tamamen ücretsiz ulaşabileceğimiz Web Adresi: www.ttnet.com.tr/ailekorumasifresi

RETÜK ÜCRETSİZ FİLTRELEME PROGRAMI GÖZCÜ

Günümüzde, erişkinler için olduğu kadar çocuklar için de Internet kullanımı neredeyse bir vazgeçilmez olmuştur. Giderek artan Internet kullanımı, her alanda olduğu gibi uyulması ve dikkat edilmesi gereken kuralları da beraberinde getirmektedir.

Bilinçli ve güvenli birer Internet kullanıcısı olmamız her açıdan son derece önemlidir. Internet kullanırken karşılaşabileceğimiz risklerin, dikkat etmemiz ve uymamız gereken kuralların neler olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Sevgili çocuklar ve değerli ebeveynler; “bilinçli ve güvenli Internet kullanıcılığı” ile ilgili bazı bilgiler aşağıdaki bölümlerde yer almaktadır. Kurulum ve filtreleme ile ile ilgili tüm bilgileri internet adresinden ulaşabilirsiniz.
Tamamen ücretsiz ulaşabileceğimiz Web Adresi: www.rtuk.org.tr

ÜCRETSİZ KALİTELİ BİR EBEVEYN KONTROL PROGRAMI

Gün geçtikçe yaygınlaşan ve internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunu oluşturan gençleri tehdit eden “uygunsuz içerik” tehlikesi, ne yazık ki artık çocuklarımızı da hedef alıyor. Anne – babaların korkulu rüyası haline gelen “uygunsuz içerik” tehlikesine karşı, Fatih Belediyesi olarak güvenli internet gezintileri için gerekli yazılımı ve lisansı, ücretsiz sunuyor.

Türkçe dil seçeneği ile kullanımı kolaylaştıran; gizlilik içinde çalışarak çocuğa denetimi hissettirmeyen ve otomatik olarak sürekli güncellenen bu program sayesinde, çocuklarınız artık internet ortamında güven içinde gezinebilecekler. . Kurulum ve filtreleme ile ile ilgili tüm bilgileri internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz olarak 1 yıl kullanmak için ulaşacağınız web adresi : http://88.255.77.60/FatihNobetchy/Default.aspx

Önceki makaleÇocuklar İnternet Yüzünden Ergenliğe Erken Giriyor!
Sonraki makalee-Kart

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here