Ana sayfa Uncategorized Dikkat Eksikliği Çözüm Yolları

Dikkat Eksikliği Çözüm Yolları

137
0

DİKKAT ATÖLYESİ

Dikkat Atölyesi Nedir?

Dikkat atölyesi her yaşa uygun şekilde geliştirilen ve profesyonel anlamda etkinliklerin ilerlediği bir çalışmadır. Bu çalışma fonksiyonları dikkatin sağlanabilmesi ve toplanabilmesi açısından önemlidir. Başarıyı ve özgüveni getiren önemli bir uygulama olarak da kabul edilmektedir. Kişilerin daha sosyal bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunan bir süreçtir. Ayrıca akademik kariyer sosyal çevre gelişimini tamamlayan bir alandır. Zihinsel gelişim, fiziksel gelişimi bilişsel çerçevede köprü görevi görerek tamamlamaya yardımcı olmaktadır.

0-6 yaş arası gelişim sürecinin büyük bir çoğunluğunun tamamlandığı bir yaş aralığıdır. Bu nedenle hayata başladığımız andan itibaren gelişimsel süreçlerimizi destekleyecek nitelikte yaşamaya başlarız. Dikkat eksikliği gelişim sürecinden kaynaklı olarak herhangi bir olumsuz durumun ortaya çıkmasına bağlı şekilde ilerleyen bir durumdur. Bu durumu ortadan kaldırmak mümkündür. Bazen de dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı yaşamdan da daha sağlıklı bir birey olabilmek adına dikkatimizi toplama ihtiyacı hissederiz. İşte bu gibi durumlarda karşımıza dikkat atölyesi çıkar. Her yaş grubunun profesyonel şekilde ve yaşına uygun nitelikte çalışmaya dahil olması, dikkat egzersizleri yapması dikkat atölyesi ile mümkündür.

Teknolojik gelişimlerin ilerlemesi ve iletişimsel desteklerin sıklıkla artması dikkat konusunda alternatiflerin de çoğalmasını sağlamıştır. Hayatımızın içerisine giren teknolojik gelişimler ve dikkat eksikliği beraberinde hiperaktiviteyi de getirmektedir. Hem teknolojik imkanlar hem yeme içme alışkanlıkları hem maruz kalınan uyarıcılar kişilerin dikkatini direkt olarak etkileyen faktörler olarak görülmektedir. Peki dikkat eksikliği yaşayan kişilerin veya dikkatlerini daha da yoğunlaştırmak isteyen kişilerin yapması gerekenler nelerdir? Bu gibi olumsuz durumlarda nasıl bir yol izlenmelidir? Özellikle çocukların temel gelişimlerini etkilemeyecek düzeyde çalışma içerisinde olması gerekir. Dikkat atölyesi etkinlikleri ile sağlıklı birey olma yolundaki adımlarını ancak bu şekilde tamamlayabilirler. Dikkat atölyesi sadece anne baba olarak ebeveynleri ilgilendiren bir konu değildir. Aynı zamanda eğitimcileri ve bu konu üzerinde eğitim verecek olan kişileri de derinden etkileyen bir konudur. Profesyonellik bu atölyenin temelinde vardır. Profesyonel çalışmalar içerisinde gerçekleştirilen ve profesyonel anlamda uygulanması gereken bir takım etkinliklere dahil olmak kişilerin kendi hayatlarına ve çocuklarının hayatlarına sağlamış olduğu en büyük yatırımdır.

Bireylerin gerek bir görsel üzerinden gerek bir etkinlik üzerinden bir takım çalışmaların içerisinde bulunması, zihinlerini o yönde geliştirmesine katkı sağlamaktadır. Problem çözme yeteneğini geliştirir. Kişilerin odaklanma problemini çözüme kavuşturur. Görseller içerisinde gizlenmiş objeleri bulmak, görsellerin incelenmesini sağlamak, bir obje üzerinden kendini geliştirmek ve buna da katkı sağlanmasına yol açmak. Beyin egzersizleri dikkat atölyesinin temelinde bulunan ve gelişimsel sürece katkı sağlayan bir unsurdur.

Kimlerin Dikkat Atölyesine İhtiyacı Vardır?

l Derse odaklanma problemi yaşanması, anlatılanlar karşısında etkisiz olunması durumu

l Karşıdaki kişiyi dinlerken bir anda farklı bir düşünceye dalma durumu

l Bir iş ile alakadar iken başka bir yerden gelen uyarıcı ile hemen dikkatin dağılması durumu

l Kişilerin ilgilendikleri alanla alakalı olarak ilginin hemen başka yöne kayması durumu

l Çabuk unutma

l Eşyaların konulan yerden unutulması

l Ödev veya konsantrasyon gerektiren durumlarda anında dikkat dağılması yaşanması durumu

l Konuşurken konuyu bir bütün olarak yansıtamama durumu

Yukarıda bahsi geçen durumlar ne yazık ki çocuğunuz ya da öğrencinizde sık karşılaşılan bir unsur olabilir. Bu kişileri dikkat atölyesine yönlendirmek ve bu hususta çalışmalara katılmasını sağlamak özgüvenlerini geliştirmede etkili bir rol oynayacaktır. Ayrıca dikkat atölyesinin kişinin kimliğine sağlamış olduğu kazanç ile profesyonel anlamda çalışmalara dahil olmak da mümkündür. Dikkat atölyesi çalışmaları dikkat sorunlarını rotadan kaldıran anlamlı bir süreçtir.

Dikkat Atölyesi Çalışmaları

Bir bireyin zihin gelişimi, vücut gelişimi ya da kas gelişimi gibi çalışma ile işlevselleşen bir unsurdur. Beynimizi ne kadar çok dikkat konusunda çalıştırırsak o denli tam verimlilik sağlamak da mümkün hale gelmektedir. Düşünerek ve bir etkinlik üzerinden beyinsel zihinsel gelişimi destekleyici faaliyetlerde bulunursak profesyonel anlamda beyni zorlamış oluruz. Bu şekilde de beynin daha çok üretmesi, düşünmeye itilmesi ile zihinsel gelişim süreçleri de devreye girmiş olur.

Dikkat çalışmaları tek yönlü olarak incelenmemektedir. Birçok farklı etkinlik ile dikkate en iyi gelen durum tespit edilir. Bu da profesyonel ekipler tarafından yönlendirme sayesinde oluşmaktadır. Her yaşın kendine uygun şekilde dikkat toplama aracı ve dikkat etkinliği farklıdır. Bu nedenle kişilerin de bağlı bulunduğu yaş veya ay aralığına uygun olarak değerlendirilmesi esas alınmalıdır. Bilişsel gelişim de tıpkı fiziksel gelişim gibi, çalışma ile oluşur. Ayrıca bilişsel elişim aynı fiziksel gelişim gibi bireyseldir. Kişiye özgüdür. Kişinin kendi bilişsel sürecini ne denli geliştirdiği önemli ölçüde etkilidir.

“Dikkat güçlendirme uygulaması” demek kişilerin dikkatlerini daha yoğun şekilde etkileyerek bilişsel gelişimlerinde tam verimlilik alabilmeyi sağlamaktadır. Dikkat çalışmaları sadece görsel etkinlik ile sağlanmaz. Yapboz oyunları, tangram oyunları, lego oyunları bilişsel gelişim sürecine katkıda bulunan profesyonel çalışmaları içermektedir. Bir görselin iki boyutlu ya da üç boyutlu halleri verilen yaş aralığına uygun şekilde profesyonel çalışmayı gerektiren bir etkidir.

Bir yetişkinin profesyonel anlamda sıkılmadan ve en etkili düzeyde bu oyunlara katkıda bulunması da dikkati için önemlidir. İlgiyi koruma kavramı ile ilişkilendirildiğinde sadece dikkati toplamak yetmez ilginin de konu üzerinde yoğunlaşması gerekir. Yani kısaca özetlemek gerekirse kişi ilgi gösterdiği şeylere dikkat kesilir.

Dikkat atölyesi her yaş için uygun kriterleri sağlamaktadır. Oyun olarak ya da özellikle kişilerin ilgilerini kazanan etkisi ile gündeme gelmektedir. Çocuklarda dikkat gelişimini destekleyici ögeleri ile birlikte görsel zeka, sayısal zeka ve sözel zekaya katkı sağlamaktadır. Bireylerin analitik düşünme becerisini geliştirici bir etkiye sahip olmaktadır. Kişilerin problem çözmelerine katkı sağlar. Kişilerin problem çözme yeteneklerinde üstün olarak farklı metotlar uygulama taktikleri kazanmasını sağlar. Hem dikkati toplar hem de problem çözme bilincini aşılar. Hayata karşı bakışı değiştirir. Buna ek olarak okul başarısını artırır. Akademik başarı ve hayat başarısını bir arada tutabilme becerisi kazanılmasına yardımcı olur. Çocuklarda bu derece büyük etkileri var iken yetişkinler için de kendi alanlarına uygun dikkat toplama egzersizleri sağlanmasını sağlar. Hem ebeveynleri hem de çocuklarını bir bütün olarak değerlendiren bu atölye ile profesyonel bir bakış açısı kazanmak mümkün hale gelmektedir. Çocukların ilgilerine yönelik direkt anamda oyun şeklinde veya oyun egzersizleri şeklinde sunulan bu uğraşlar ile ilgiye hitap etme ilkesine de yakınlık sağlanmaktadır. Hem eğitimcilerin işini kolaylaştıran hem ebeveynlerin ek destek ile çocuklarına sunma fırsatını yakalayabilmesine olanak sağlayan bu imkanlar dahilinde dikkat geliştirici etkinlikler sunabilmenin rahatlığını yaşamak mümkündür.

Dikkat atölyesinin konusu sadece dikkate dayalı öğrenme güçlüğü problemleri değildir. Dikkat eksiklikleri problemleri de değildir. Bunlara katkıları yadsınamaz derecede büyük olsa da asıl amacı bütün bireylere ulaşabilmektir. Kısacası dikkat atölyesinin konusu ile birlikte profesyonel alanlara da giriş yapılmaktadır. Beyin egzersizi uygulaması olarak kullanılan dikkat atölyesi yöntemlerinin bireysel farklılara göre şekillendiğini de unutmamak gerekir. Çocuklar için yaşa göre ve bireysel duruma göre şekillenen bu süreçte her zaman kaliteli ve amacına uygun ürünlere dahil olmak daha anlamlı olacaktır.

Dikkat Eksikliği Terapi Merkezi Hizmeti Veren Birçok ÖzelEğitim Kurumu Mevcuttur. Bunlardan Biri de www.dahiyiz.com Sitesinden Hizmet Veren Osman ABALI’dır.

Önceki makaleSORUNLU çocuk yetiştirmek için öneriler:…
Sonraki makaleBaşarı İçin işbirliği şart…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here