Ana Sayfa Rehberlik Eğer çocuğunuz Disleksi ise neler yapabilirsiniz ?

Eğer çocuğunuz Disleksi ise neler yapabilirsiniz ?

375
0
  • Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız; özel yeteneklerini keşfedin ve destekleyin. Güçlü yönleri ile ilgili onu yüreklendirin: Bırakın kendini güçlü yönleri tanımlasın, zayıf yönleri değil.
  • Bir ilgi alanı veya hobi belirlemesine yardımcı olun. Çocuğunuzun pozitif deneyimler yaşayabileceği özel ilgi alanlarını desteklemek ve ona bir hobi edindirmek çok önemlidir. Bu uğraşın veya alanın ne olduğu önemli değildir; önemli olan çocuğunuzun kendini başarılı hissetmesi, kendine olan güvenini geliştirmesi ve sürekli çalışıp çabalayarak diğerlerine yetişmesi gerektiği hissini bir kenara bırakmasıdır.
  • Başarılarını kutlayın Çocuklar başardıkları şeylerden dolayı takdir edilmelidir ve bu takdir sadece sonuç değil, süreç odaklı olmalıdır. Gösterdiği çabayı takdir edin ve onunla gurur duyduğunuzu gösterin.
  • Dinlenmesine ve eğlenmesine izin verin.
  • Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun sınıfa ve akranlarına yetişmesi ile ilgili endişe yaşadığınız için ekstra dersler, özel eğitim ve ev ödevlerine oldukça fazla zaman ve enerji harcamak yönünde istekli olabilirsiniz. Programı dışında ona verdiğiniz görevler ve ekstra çalışma ile ilgili onunla konuşun ve rahatlamak ve dinlenmek için yeterli zamanları olduğundan emin olun.
  • Okul ve Öğretmenleri ile Konuşun Çocuğunuzun durumuyla ilgili okulu bilgilendirin ve onlarla iş birliği içinde olmaya çalışın.
  • Başarı Hikayelerini Hatırlatın. Özgül öğrenme güçlüğü olan ancak ilgi duydukları alanda çok önemli işler başarmış ve tanınmış isimler vardır; Albert Einstein, Mozart, Leonardo da Vinci, Walt Disney, Thomas Edison, Steve Jobs, Agatha Christie, John Lennon, Winston Churchill, Henry Ford, Jules Verne, Robin Williams, Orlando Bloom, Tom Cruise, Steven Spielberg, Jay Leno, Tommy Hilfiger, Muhammad Ali, Keira Knightley Cher gibi. Bu hikayeleri onlarla paylaşın ve başarılarından ilham alarak yüreklenmelerini sağlayın.

UNUTMAYIN : Disleksili çocuklar oldukça yaratıcı, olaylara farklı perspektiflerden bakan, ezber bozan bireylerdir ve dünyamız onlar olmadan çok sıkıcı bir yer olurdu. Çocuklarınız da iyi bir ekip desteği ve güçlü yönlerinin desteklenmesi ile çok başarılı olabilirler.

Kaynak : Rehberlik Araştırma Merkezi – Tuzla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz