Ana Sayfa Uncategorized Emniyet’ten anne ve babalara 12 maddelik uyarı

Emniyet’ten anne ve babalara 12 maddelik uyarı

391
0

Emniyet’ten anne ve babalara 12 maddelik uyarı


Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi sosyal medya hesabından “Anne ve Babalar Dikkat!” uyarısıyla yaptığı açıklamada çocukların kendilerini koruyabilmeleri için yapılması gerekenleri sıraladı.
Paylaşımda, ailelere çocuğun tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin verilmemesi, çocuğun tanımadığı kişilerden uzak durması, tanımadığı bir kişi tarafından vücuduna dokunulduğunda nasıl tepki vermesinin öğretilmesi gerektiği bildirildi.
Ailelerin, çocuğun internet ortamında görüştüğü kişilere dikkat etmesi uyarısında bulunulan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:
“Çocuğunuzun adını her yere yazmayın. Çocuğunuzun fotoğraflarını ismiyle birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın.
Telefon numaranızı ve acil ihbar hatlarını (155-156-112) ezberletin.
Çocuğunuzun tanımadığı kişilerin arabalarından uzak durması gerektiğini ve gelebilecek tehlikelere karşı arabanın gittiği yönün tersi istikametinde koşmasını öğretin.
Çocuğunuz kaybolduğunda güvenlik güçlerinden yardım istemesi gerektiğini öğretin.
Çocuğunuz için acil durumlar karşısında gizli bir kod icat ederek “anne ve babamın adı ne?, aile şifremizi söyle ?” diye sormasını isteyin.
GPS sayesinde ve çeşitli mobil konum uygulamaları ile çocuğunuzun nerede olduğunu öğrenin ve şarjının ne kadar kaldığını takip edin.
Kendini tehlikede hissettiği anda “Ben onu tanımıyorum!” diye bağırmayı öğretin.
Tanımadığı kişilerle asansöre binmemesi gerektiğini söyleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz