Ana Sayfa Uncategorized İKLİM

İKLİM

371
0

Küresel İklim Değişikliği (KİD)

      İnsani, endüstriyel, tarımsal ve enerji tüketimi gibi faaliyetlerin sonucu olarak atmosfere yayılan sera gazları küresel ısınmaya sebep olur. Küresel ısınma sonucu da küresel iklim değişiklikleri de ortaya çıkar.

      Küresel iklim değişiklerinin birçok alanda olumsuz etkilere neden olacağı tahmin edilmektedir.
   


      Küresel ısınma nedeniyle buzulların erimesi sonucu denizlerdeki su seviyesi yükselecek, denize kıyısı olan yerleşim birimleri sular altında kalacaktır. Bu olay sonucunda insanların günlük yaşamlarını devam ettirmek amacıyla kullandığı su kaynakları denizlere karışacak canlılar. Kullanılabilir nitelikteki suya ulaşmada sıkıntı yaşayacaktır.

      Artan sıcaklıkların bir başka etkisi de göl ve nehir sularındaki buharlaşma miktarının artmasıdır. Kullanılabilir su miktarındaki bu azalma, suya ulaşamayan bitki ve hayvanların yaşamlarını deva ettirmekte zorlanmasına ve bazı canlı türlerinin nesillerinin sona ermesine neden olacaktır. İnsanlar kullanılabilir su kaynaklarının olduğu bölgelere göç ederek ve dünya üzerindeki nüfus yoğunluğu değişime uğrayacaktır.

      Sular altında kalan verimli arazilerde tarım yapılamayacak, tarım ve orman ürünlerinde önemli miktarda azalma görülecektir. Bunun sonucunda insanlar için gıda sorunu ortaya çıkacaktır. Nehir sularının azalmasına bağlı olarak hidroelektrik santrallerde üretile elektrik enerji miktarı azalacaktır. Ortaya çıkan enerji sıkıntısı birçok sektörde üretimi olumsuz etkileyecektir. Bu sektörlerde çalışan insan sayısı azalacak ve bu nedenle işsizlik artacaktır. Az gelişmiş bölgelerden çok gelişmiş bölgelere yaşanan göç dalgası bir süre sonra toplumsal anlamda huzursuzluğa neden olacaktır. Su kaynaklarının kullanılamaz hâle gelmesi sonucu insanlar temizlik amacıyla yeterli su bulamayacak ve salgın hastalıklar artacaktır.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz