Ana Sayfa ingilizce İngilizce sahiplik – iyelik zamirleri (possessive pronouns) konu anlatımı

İngilizce sahiplik – iyelik zamirleri (possessive pronouns) konu anlatımı

115
0

İngilizce sahiplik (iyelik) zamirleri (possesive pronouns) aşağıdaki gibidir;

mine : benimki

yours : seninki

his : onunki

hers : onunki

ours: bizimki

yours: sizinki

theirs: onlarınki

Possesive pronouns ne demek en basit tanımla “I, you, he, she, it…” şeklinde bildiğimiz şahıs zamirlerinin, “aidiyet” anlamı veren halleridir diyebiliriz.

İngilizce sahiplik – iyelik zamirleri (possessive pronouns) konu anlatımı

Yani “I” ile “mine” zamiri arasındaki tek fark “mine” zamirinin “aidiyet, sahiplik” anlamı veriyor olmasıdır ve dolayısıyla zamirin kullanım şekli de, bu vermiş olduğu anlama göre belirlenmektedir.

“Possesive pronouns” Türkçe karşılığı “sahiplik – iyelik zamirleri” şeklindedir.

Bu zamirler, “aidiyet” anlamı verdikleri için, hangi nesnenin kime ait olduğunu söylemek için son derece kullanışlıdırlar.

Örneğin “mine” (benimki) kelimesini kullandığımızda, bir nesnenin bize ait olduğunu ifade etmiş oluyoruz. Tabii ki, o nesnenin adını kullanmadığımızdan dolayı, kastettiğimizin ne olduğu; diyalog boyunca kurulan önceki kurulan cümleler sayesinde anlaşılır.

Örneğin;

Alex:

I bring my car.

(Arabamı getiririm.)

Robert: 

I can’t because mine is inside.

(Ben getiremem çünkü benimki içeride.)

İkinci cümleye baktığımızda “mine” zamirinin kullanılmış olduğunu görmekteyiz. Bu kullanılan zamirin hangi nesneyi temsil ettiğini ise bir önceki cümleye baktığımızda anlıyoruz. Buna göre kastedilen şeyin “araba” olduğunu anlıyoruz.

Zaten “zamir” türünden olan kelimelerin doğasında bu vardır. Her daim, bir ismin yerine kullanılırlar. Bu sebepten dolayı “zamir” kelimesini duyduğunuzda, gördüğünüzde aklınıza direkt onların temel özelliği gelmelidir. Bu sayede, possesive pronouns ne demek sorusunun cevabını daha net bir şekilde anlamış olursunuz.

İngilizce sahiplik zamirleri toplamda 6 tanedir. Bunun nedeni ise şahıs zamirlerinin toplamda 6 adet olmasıdır.

Bu şahısların üç adeti tekil şahısları diğer üçü de çoğul şahıslar için kullanılır.

Buna göre;

Tekil şahıs zamirleri

mine : benimki

yours : seninki

his : onunki

hers : onunki

Çoğul şahıs zamirleri

ours: bizimki

yours: sizinki

theirs: onlarınki

Sahiplik zamirlerini kolay bir şekilde öğrenebilmeniz için kişi zamirlerinin normal versiyonları ile karşılaştırmanızı tavsiye ederim. Ben bu doğrultuda aşağıda bir karşılaştırma yaptım. Eminim size de faydası olacaktır.

I – mine

You – yours

He – his

She – hers

Our – ours

You – yours

They – theirs

Bu karşılaştırmaya baktığımızda aslında hızlı bir öğrenim için de iyi bir ipucu fark ediyoruz. Bu ipucu; birinci tekil şahıs dışındaki diğer tüm şahısların sonunun benzer şekilde “-rs” varyasyonları ile bitiyor olmasıdır.

Bu güzel bir ipucudur. İngilizce cümle kurarken aidiyet zamiri kullanmamız gerektiği zaman, zamirlerin diğer halleri ile karıştırmamak için aklımıza “sonu -rs varyasyonları ile biten haller” diye kodlarız ve bu şekilde sürekli anımsayarak, bir süre sonra artık öğrenmiş oluruz.

Sadece cümle kurma aşamasında değil aynı zamanda İngilizce cümleleri doğru anlayabilmemiz açısından da bu ipucu bize çok yardımcı olur.

İngilizce sahiplik zamirleri ile ilgili bir diğer önemli detay ise iyelik zamirlerinin, sahiplik sıfatları ile hem yapısal hem de işlevsellik bakımından son derece benzer olmasıdır. 

Örneğin;

“yours” kelimesi sahiplik zamiri,

“your” kelimesi ise sahiplik sıfatıdır.

Bu benzerlik yüzünden karışıklık yaşayabilirsiniz. Bu karışıklığın önüne geçebilmeniz için ise her iki konuyu da öğrenmelisiniz.

Fakat bu konuları tam anlamıyla öğrenebilmeniz için de “kelime türleri” temel konusunu biliyor olmanız gerekir. Çünkü hem possesive pronouns hem de possesive adjectives konularının net bir şekilde anlaşılabilmesi için “zamir” ile “sıfat” nedir, arasındaki fark nedir biliyor olmanız gerekir. 

Sonuç olarak zamir ve sıfat arasındaki fark, en temel konulardan birisi olan “kelime türleri” konusunda ele alınmaktadır. Bu konuyu blogumda bulabilirsiniz.

Şimdi çok basit bir örnek vererek aradaki farkı göstermek istiyorum;

my life

(benim hayatım)

mine

(benimki)

“my” kelimesi sıfattır çünkü isimle birlikte kullanılarak, o ismin temsil ettiği şeyin kime ait olduğunu ifade etmiştir.

“mine” kelimesi ise zamirdir çünkü ismin yerine geçmiştir.

sonuç; sahiplik sıfatları ismin yerini almazlar ilgili oldukları isimlerin önünde kullanılırlar.

Örneğin;

my book

(benim kitabım)

Yukarıdaki ifadeyi incelediğimizde “my” kelimesi sıfat türünden bir kelimedir. Çünkü “book” kelimesini nitelemektedir.

mine

(benimki)

Yukarıdaki ifade de ise “benimki” denilirken, kastedilen birşey vardır ama kastedilen şeyin ne olduğunu bilmiyoruz çünkü kastedilen şeyin ismi yerine başka bir kelime kullanılıyor.

Yani, sahiplik zamirleri, sahiplik sıfatlarından farklı olarak; söz konusu nesnenin adını da kapsar. Zaten “zamir” olarak adlandırılmasının sebebi de budur.

Sahiplik zamirleri belli bir nesne hakkında iletişim kurulurken daha çok kullanılır çünkü bahsi geçen nesne, iletişim kuran taraflar arasında bilinen bir nesnedir.

İletişim örneği;

– Where is your book? 

(Kitabın nerede)

– I have lost my book.

(Kitabımı kaybettim)

– Read hers.

(Onunkini oku)

Bu iletişim örneğini incelediğimizde, taraflar arasında “kitap” adlı nesne bahsedilmektedir. Böylece son cümledeki “hers” (onunki) sözcüğünde kast edilenin “kitap” olduğunu anlıyoruz.

Ayrıca “hers” yerine “her book” şeklinde de bir ifade kurabilirdi.

Bu durumda sahiplik zamiri değil, sahiplik sıfatı kullanılmış olurdu.

Sahiplik zamiri “book” kelimesini de kapsıyorken, sahiplik sıfatında ise “book” kelimesi ortaya çıkar.

Sonuç;

İngilizce sahiplik zamirleri olabildiğince açık bir şekilde anlatmaya çalıştım. Sizlere tavsiyem possessive pronouns örnek cümleler konusuna bakmanızdır. Böylece öğrendiklerinizi tekrar etmiş olursunuz ve kendiniz de ingilizce iyelik zamirleri kullanarak cümleler kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz