Ana Sayfa Açık Kaynak İşletim Sistemleri Linux Nedir ?

Linux Nedir ?

399
0

Linux Nedir ?

Linux, temel olarak Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında başlatılmış bir Kernel ( Çekirdek ) projesidir. Çekirdek içeriği bir çok gönüllü tarafından geliştirilmiştir. Linux bir işletim sistemi değil sadece çekirdektir.

Kısacası sistemin açılması için önyükleyici ( Bootloader ) , Shell ( Kabuk ) , Desktop dahil olmak üzere Kernel hariç tüm uygulamalar değişik kullanıcı ve gruplar tarafından geliştirilmekte olup genel olarak bir çok muadile sahiptirler . Not : linux Türkçe yazılım şekliyle “ linuks” diye okunur . Sadece Türk kullanıcılar tarafından Linüks , linaks , Laynaks , Laynıs şeklinde yanlış telafuzları mevcut olup linux camiasında hoş karşılanmaz.

 

İşletim Sistemi nedir ?
İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır. Linux çekirdeğini boot etmek için grub,lilo,syslinux, loadlin gibi bir çok yazılım kullanabiliriz. Her biri birbirinden bağımsız farklı uygulamalardır . Linux kerneli ile kullanabileceğimiz tüm proğramların birden çok muadili mevcuttur . Projenin durması, Paralı olması  vb durumlarda diğer proğram kullanılabilir.  Linux kerneli bu proğramlar için kullanılabilecek tek bedava ve açık kaynak kodlu kernel değildir. BSD türevleri , Hurd , Opensolaris kullanılabilecek diğer seçeneklere örnek olarak verilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz