Ana Sayfa 2. Sınıf Dökümanları VEJETARYEN ASLAN Kitabının Özeti

VEJETARYEN ASLAN Kitabının Özeti

784
0

Yazar:Mevlana İDRİS

Yayınevi: KANO

Sayfa sayısı:38

VEJETARYEN ASLAN

   Büyük bir ormanda,ormanın güçlü kralı Aslan varmış.Onu her söylediği ormanda kanun gibi algılanırmış.Herkes kralın dediklerine uymak zorundaymış. Aslan’ın her emri 3 gün boyunca sırtında davulla dolaşan bir maymun tarafından tüm ormana iletilirmiş.Bu ormanda sadece doğuştan sağır olan köstebek emir ve yasakları duymadığı için ona ceza verilmezmiş.

   Aslan bir gün yeni bir emrini açıklamış:’’Bu günden sonra ormanda hayvanların birbirini yemesi yasaktır!’’Kral kendisi bile bu yasağa uyuyacakmış. Uymayanları da kendi elleriyle cezalandıracakmış.

 Aslanlar et ile beslenir ve etin kaynağı da ormandaki hayvanlardır.Tüm orman Aslan’ın et yemeden nasıl yaşayacağını düşünmeye başlamış.

  Artık hayvanlar birbirini avlamıyormuş. İçlerinden biri emri unutup da başka bir hayvanı yakalamak için atlarsa diğeri hiç kaçmadan işaret parmağını kaldırıp ‘’şşttt….’’dediğinde öbürü yaptığı hatayı anlayıp yakalamak istediği hayvandan özür diliyormuş.

VEJETARYEN ASLAN KİTAP ÖZETİ DEVAMI

  Aslan sırtında kırmızı bir heybe taşıyormuş.Heybenin bir gözünde çeşitli otlar ve meyveler,diğer gözünde ise çeşitli kuruyemişler varmış.Aslan acıkınca bunları yiyormuş. Aslan’ın heybesini gören diğer hayvanlar da heybe taşımaya başlamış.Heybeleri iyi bir terzi olan bayan sansar dikiyormuş.Heybeleri de Aslan dolduruyormuş.Ormanın ortasına bir bakkal dükkanı açmış ve isteyen herkese her şeyi parasız veriyormuş.

   Ormanda kimse birbirini yemeyince hayvanların sayısı artmaya başlamış ve herkes mutluymuş.Et yerine ot yiyen hayvanların huyları da değişmiş.Birbirlerine sevgi ve saygı göstermeye başlamışlar.Mesela br kaplan yavru ceylana bile kibarca selam verip gününün nasıl geçtiğini soruyormuş.

   Bir gün ormana bir avcı gelmiş.Hayvanların sakin ve neşeli halini görünce çok şaşırmış.Tüfeğini bir tavşanı vurmak için kaldırmış ama tetiği çekemeden yere yığılmış.Çünkü onu izleyen Aslan avcının üzerine atlamış.Aslan avcının tüfeğini dizinde kırmış,iki parçaya ayrılan tüfeği avcının koltuk altına yerleştirip onu ormandan kovmuş.

   Avcı olanları korkuyla kahvedeki arkadaşlarına anlatmış.Onlar da hayvanların çokluğunu ve hiç kaçmadıklarını duyunca ormana gidip hayvanları avlamak istemişler.

VEJETARYEN ASLAN KİTAP ÖZETİ DEVAMI

   Ertesi gün 15 avcı ormana girmiş.Aslan da yüksek bir tepeden onları izliyormuş.Aslanın el işaretiyle puhu kuşu tavşanlara özel bir sesle işaret vermiş.Dört tavşan avcıları peşine takıp koşmaya başlamış.Bu tavşanlar ormanın en hızlılarıymış. Daha sonra üç armut ağacının yanında 4 tavşan ayrı yönlere gitmiş.Avcıların kafası karışmış.Bu sırada 20 tane güçlü kurt avcıların çevresini sarmış.40 tilki kurtların etrafında bir çember daha oluşturmuş.30 kaplan da tilkilerin etrafına sıralanmış.Sonra dördüncü halkayı zürafa,zebra ve ayılar oluşturmuş.Ağaçlarda ise kuşlar,maymunlar ve sincaplar varmış.Tavşanlardan oluşan bir bando takımı trampetler çalmış.Kral gelmiş.Gorillerin taşıdığı tahtından inmiş.Çakmak gibi gözlerini soldaki uzun boylu avcıya dikmiş.Avcı bayılmış.Filler bayılan avcıyı su püskürterek ayıltmışlar.Kaplanlar avcıların tüfeklerini kırmış.

Aslan avcılara;’’Neden buradasınız,biz gelip sizin çocuklarınızı ya da anne babalarınızı öldürüyor muyuz?’’ diye sormuş.Avcılar yaptıklarından utanmış.Sonra Aslan onlara çeşit çeşit meyve-sebze  ve kuru yemiş ikram etmiş.Avcılar bunları çok beğenmiş.Av yapmaktan vazgeçmişler.Ormandan boyunlarındaki kırık tüfeklerle ayrılmışlar.

Önceki İçerik2. Sınıflar Türkçe Dersi Dikte Okuma Anlama Metinleri
Sonraki İçerikSIKÇA YAPILAN YAZIM YANLIŞLARINA ÖRNEKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz