Ana sayfa Uncategorized Yaratıcı Drama (Tatlı Sözler)

Yaratıcı Drama (Tatlı Sözler)

351
0

Tema: Tatlı sözler
Kazanımlar:
*Güzel sözler ile iletişim kurmanın önemini kavrar.
*İletişim kurarken nezaket kurallarına uyar.
*Özensiz iletişimin yaratacağı sorunları belirler.
Kullanılacak Araç – Gereç: Balon, müzik, gazete, güzel sözlerin yazılı olduğu not kağıtları

ÖĞRETME – ÖĞRENME SÜRECİ
ISINMA VE OYUN (Giriş Süreci)
* Öğretmen öğrencilere bir öykü anlatır. Öykünün içinde rahatlama ve nefes açma çalışmaları vardır. Bu çalışmalar (hareketler) çocukla birlikte yapılır. Hep birlikte ayakta daire olunur. Öğretmen öyküyü anlatır.
“Siz uçmak isteyen çocuğun öyküsünü hiç duydunuz mu? Şimdi size bu çocuğun öyküsünü anlatmak istiyorum.
Bilge, tatlı mı tatlı, akıllı mı akıllı, bir o kadar da meraklı bir kızmış. Ama en büyük merakı, en büyük isteği neymiş biliyor musunuz? Uçmak. Gece gündüz, oynarken, uyurken, yolda yürürken hep uçmayı düşlermiş.
Bir gün güzel bir bahar günü Bilge yine gökyüzüne bakıp hayaller kurarken, aklına bir fikir gelmiş. “Neden bir balona binip uçmayı denemiyorum?” diye düşünmüş. Hemen evlerinin altındaki oyuncakçıya gidip birkaç tane balon almış. Büyük bir heyecanla balonları şişirmeye başlamış. Ama o kadar heyecanlıymış ki, balonlarını bir türlü doğru dürüst şişiremiyormuş. Bilge’ye biraz yardım edelim mi? Haydi hep beraber üfleyelim. (Hep beraber üfleme hareketi yapılır.) Bir ses duyuyorum, galiba balonlar patlak. Dinleyin, bakın fıss, fıss. (fıss, fıss)
Bilge kızmış ve balonu yere atmış. O sırada aklına bir şey gelmiş. “Zaten kendi şişirdiğim balonla uçamam ki, bir uçan balon bulmam gerekir.” diye düşünmüş. Tam bu sırada uzaktan geçen baloncuyu görmüş. Hem de baloncu uçan balonlar satıyormuş. Baloncuya doğru koşmaya başlamış (olduğu yerde koşma hareketi). Baloncu amcanın yanına gelmiş. Ama doğrusu nefes nefese kalmış (Kesik kesik nefes alıp verme). Biraz dinlendikten sonra baloncu amcadan tam beş tane balon almış. “Artık uçmam için hiçbir engel kalmadı.” diye düşünmüş. Balonları eline almış ve kollarını yukarı doğru uzatmış. Uzatabildiği kadar yukarı uzatmış, ayaklarının üzerinde yükselmiş, yükselmiş (ayakların ucunda yükselerek elleri yukarı doğru uzatma). Ellerini uzattıkça uzatıyormuş; ama gücü kesilmiş ve birden yere doğru eğilmiş (nefes bırakıp, kollar aşağıda, belden eğilme). Tekrar uzanmış (uzanma) eğilmiş (eğilme), uzanmış, uzanmış, uzanmış. Galiba oldu derken, aslında ayaklarını hala yerde olduğunu fark etmiş. Bilge, nasıl üzülmüş, size anlatamam. O kadar üzülmüş ki, yanındaki duvarın üzerine oturmuş. Bu işi nasıl yapabileceğini düşünürken yakınlarından geçmekte olan trenin sesi ile kendine gelmiş. Tren çuh, çuh, çuh (çuh, çuh…) sesiyle geçip gitmiş. Trenin arkasından bakarken bahçedeki çiçekleri görmüş. Güzel bir çiçek kokusu insanı her zaman mutlu eder diye düşünmüş.
Çiçekleri koklamaya başlamış (derin derin koklama). Ne yazık ki, çiçekler de Bilge’yi mutlu edememiş. Bilge hala mutsuzmuş. Sizce ona ne yapmasını söyleyebiliriz? (çocuklar kendi fikirlerini söyler. Aralarından biri uçak fikrini söylemezse eğitimci bunu hatırlatabilir) Çocuklar, uçağa ne dersiniz? Niye daha önce aklımıza gelmedi. Uçmanın en kolay ve en güzel yolu bu. Evet, Bilge de aynı bizim gibi, böyle düşünmüş ve koşarak annesine gitmiş. Olanları anlatınca annesi gülmüş ve ona sıkıca sarılmış (kendi kendine sarılma) “Tabi Bilgeciğim, sen uçmayı bu kadar çok istiyorsan babanla konuşup bir şeyler yapabiliriz. Belki ilk gezimize uçakla gideriz. Hem sana gökyüzündeyken göstermek istediğim o kadar çok şey var ki,” demiş. Ve Bilge’ler ilk gezilerine uçakla gitmişler. Bilge gökyüzünde çok mutlu olmuş ve uçmanın gerçekten çok güzel bir şey olduğuna bir kez daha karar vermiş.”
1) Balon Taşıma
         Öğrenciler sınıfın ortasında ikiye ayrılarak takım oluştururlar. Bu iki takım kendi içlerinde ikişerli gruplar oluştururlar. Daha sonra birinci takıma kırmızı diğer takıma beyaz balon verilir. Takımlardaki ikişerli gruplardan kendilerine verilen balonları başlarının arasında sıkıştırarak belirtilen noktaya götürmeleri istenir. Balonları en kısa sürede taşıyan takım oyunu kazanır. Oyun sırasında gruplar balonu taşırken düşürürlerse balon geri yerine konur ve öğrenciler sırasının sonuna geçerler. Oyun beden eğitimi dersinde bahçede oynanabilir. Öğrencilerin yaşına göre voleybol topu kullanılır. Topu iki kişi taşırken belirlenen noktadan geri gelip öğrenciler topu ellerini kullanmadan diğer grubun başlarının arasına almasını sağlar.
2) Kulaktan Kulağa
         Öğrenciler sınıfın ortasında daire şekilde dizilirler. Öğretmen öğrencilerin düzeylerine göre cümlelere hazırlar. Seçilen öğrenciye cümlenin biri söylenir. Öğrenci sağındaki arkadaşının kulağına cümleyi fısıldar. Oyun ilk öğrenciye cümle söyleninceye kadar kulaktan kulağa söylenerek devam ettirilir.
3) Gazete Deyip Geçmeyin
         Öğrenciler sınıfın ortasında serbest bir şekilde yürürler. Öğretmen öğrencilere bir parça gazete kağıdı verir. Öğrencilere ellerindeki gazete kağıtlarından bir şekil düşünmelerini ister. Öğretmen örnek olarak kendi gazete parçasının bir papyon olduğunu söyler ve gazeteye papyon şeklini verir. Daha sonra öğretmen öğrencilere ellerindeki gazete parçasının birer tarla olduğunu söyler. “Herkes tarlasını yere koysun ve tarlada tohum olun. Miniciksiniz daha çocuklar ve yavaş yavaş tarlanızın üzerinde büyüyorsunuz. Galiba kocaman ağaçlar oldunuz. Kocaman ve sessiz birer ağaç oldunuz. Ben şimdi ağaçların arasında dolaşacağım ve dokunduğum ağaçlar birer kelebek olacaklar. Kelebekler ağaçların arasında çılgınca uçacaklar.” Bu arada öğretmen seçtiği bir öğrencinin karnında çöp torbasını tutmasını ister. Öğrencilere “Çocuklar ormanımıza bir kanguru gemli. İsterseniz bu aç kangurunun karnını doyuralım.” der. Öğrenciler yerde serili gazeteleri çöp torbasının içine atarlar.
DRAMA ETKİNLİĞİ VE DOĞAÇLAMA (Geliştirme Süreci)
         *Öğrenciler 5 gruba ayrılırlar. Öğretmen önceden hazırladığı üzerinde güzel sözlerin yazılı olduğu not kağıtlarını katlayıp masanın üzerine koyar. Her gruptan bir kişi gelir. Bu kağıtlardan bir tanesini seçer. Gruplar kağıtta yazılı güzel sözle ilgili bir doğaçlama çalışması yaparlar.
        
DEĞERLENDİRME VE PAYLAŞIM (Sonuç Süreci)
         *Balon Oyunu: Öğrenciler gruplara ayrılırlar ve her gruba 5 tane balon verilir. Gruplar bu balonları şişirip üstüne tatlı ve güzel sözler yazarlar. Öğretmende bir kaç balonun üstüne kaba sözler yazar. Bütün balonlar sınıfın ortasına atılır ve karışmaları sağlanır. Öğrencilerden müzik eşliğinde hem dans etmelerini hem de kaba ve güzel sözlerin olduğu balonları birbirlerinden ayırmaları istenir. Kaba sözlerin yazılı olduğu balonlar patlatılır. İsteyen öğrenciler güzel sözlerin olduğu balonlardan alırlar.
         *İnsan ilişkilerinde nezaket kurallarına uyarak konuşmanın önemi üzerinde durulur. Öğrencilerin duygu ve düşünceleri alınır.
Önceki makaleE-e Sesi (Öğrencilerimiz İçin Tekrar Çalışması)
Sonraki makaleYaratıcı Drama (Sağlık Ve Temizlik)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here