Ana Sayfa ingilizce Ders – 3 | I am (Ben …)

Ders – 3 | I am (Ben …)

68
0

Aslında çok basit; eğer kendimiz hakkında bir cümle kuracaksak, cümleye “I am” şeklinde başlarız.

“I” kelimesinin “Ben” anlamına geldiğini zaten bir önceki derste öğrenmiştik.

Bu derste karşımıza çıkan “am” kelimesinin Türkçe karşılığı ise “olmak” olarak ifade edilebilir.

“am” kelimesini her ne kadar “olmak” şeklinde Türkçeye çevirsek de, aslında çeviri yaparken bu kelimeyi çevirmiyoruz sadece o kelimenin bize verdiği “olmak” anlamını dikkate alarak çeviriyi yapıyoruz.

Örnek;

I am fine.

Yukarıdaki cümleyi incelediğimizde cümlede üç kelime görüyoruz.

Bu kelimeleri tek tek ele alırsak;

I : ben

am : olmak

fine : iyi

Yukarıda, üç kelimenin de Türkçe karşılıklarını görüyoruz.

Bu kelimeler arasında “am” kelimesine dikkatinizi çekmek isterim. Sizlere daha önce ifade ettiğim gibi, bu kelimenin “olmak” anlamı verdiğini biliyoruz ancak çeviri yaparken bu kelimeyi çevirmiyoruz, sadece verdiği anlamı dikkate alarak, cümleyi bir bütün şekilde doğru bir şekilde çeviriyoruz.

İşte bu doğrultuda çeviri işlemini yaptığımızda;

“I am fine” cümlesini “ben iyiyim.” şeklinde çevirmiş oluyoruz.

Gördüğünüz gibi “am” kelimesini çevirmedik ama o kelimenin bize vermiş olduğu “olmak” anlamı sayesinde cümleyi doğru bir şekilde çevirmiş olduk.

Eğer “am” kelimesini de çevirmiş olsaydık “ben olmak iyiyim” şeklinde anlam bozukluğu meydana gelirdi. Türkçe’de “am” kelimesinin net bir karşılığı olmadığından dolayı böyle bir anlatım bozukluğu meydana gelmektedir.

I am… şeklinde cümle kurmak

Genellikle, iletişim kurduğunuzda karşı taraftaki insana bir özelliğinizi ifade etmek ya da kendinizi tanıtmak istediğiniz zaman bu şekilde cümleye başlamanız gerekir.

Şimdi, birkaç örnek ile ne kadar kolay olduğunu görelim;

I am happy.

(Ben mutluyum.)

I am student.

(Ben öğrenciyim.)

I am female.

(Ben bayanım.)

I am lucky.

(Ben şanslıyım.)

Gördüğünüz gibi yukarıdaki örnek cümlelerin hepsine “I am” şeklinde başladık ve tüm bu cümlelerin Türkçe anlamlarına baktığımızda da, kendimiz ile ilgili bir özellikten bahsetmiş olduğumuzu görüyoruz.

Sonuç olarak, kendimiz hakkında bir özelliği ifade etmek ya da genel olarak kendimizi tanıtmak için “I am …” şeklinde cümle kalıbını kullanmak son derece pratiktir.

Bu cümle kalıbını kullanırken şuna dikkat etmeniz gerekiyor “am” kelimesinden sonra yazacağınız kelime, sizin bir özelliğiniz olmalıdır.

Mesela sarışınsınanız ve “ben sarışınım” şeklinde bir cümle kurmak istiyorsanız, bu durumda yapmanız gereken şey, cümleye “I am” şeklinde başlamak ve “am” kelimesinden hemen sonra “sarışın” kelimesinin İngilizcesini yazmaktır.

“Sarışın” kelimesinin İngilizcesi “blonde” olduğundan, “I am …” şeklinde başladığımız cümleyi “I am blonde.” şeklinde tamamlamış oluruz.

“I am …” kalıbını sadece “Ben …yım” anlamında kullanabilirsiniz. Yani “olmak” anlamına gelen ifadeler için kullanabilirsiniz.

İngilizce öğrenmek isteyenler için hazırlamış olduğum İngilizce dersleri serimizin üçüncüsü burada sona eriyor. Eğer siz de İngilizceyi sıfırdan öğrenmek istiyorsanız ve bu dersi anladıysanız 4. dersten devam etmenizi öneririm.

Eğer, bu ders de dahil olmak üzere, derslerimde anlamadığınız bir ayrıntı olursa; aşağıdaki yorum formunu kullanarak, bana soru sormaktan çekinmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz