Ana Sayfa Rehberlik Hangi Derse Nasıl Çalışmalıyız ?

Hangi Derse Nasıl Çalışmalıyız ?

423
0

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.47″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.0.48″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ parallax=”off” parallax_method=”on”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.0.74″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

Not: Yazının sonundaki powerpoint dosyasını yandex üzerinden indirebilirsiniz.

Türemiş Sözcükler

MATEMATİK DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM ?

Öğrenmenin ilk adımı kişinin bilmediğini fark etmesidir. Öyleyse öncelikli olarak matematik dersi bakımından kendinizin hangi durumda olduğunu belirlemelisiniz. Bunun için size bazı ölçüler verebiliriz:

İŞLEM KABİLİYETİM AZ, KONULARI ANLAMIYORUM

¬TEŞHİS: En baştasınız. Sayısal’ın S sinden başlamanız gerekiyor.

¬REÇETE: Hiç üşenmeden Dört İşlem, Üslü Sayılar, Çarpanlara Ayırma, Genel Kavramlar gibi ilk ve en basit konulardan bir başlangıç yapmalısınız.En kolay gibi görünen soruların dahi çözümlerini aşama aşama irdelemelisiniz. “Bir Ders Öğretmeni” sizin için çok önemli.

 

İŞLEM KABİLİYETİM İYİ. AMA KONULARA YABANCIYIM

¬TEŞHİS: İşlem kabiliyetinizin iyi olması “sayısal zekanızın” yeterli olduğunun göstergesi.

¬REÇETE: Hiç bilmediğiniz konuları rafa kaldırıp,az bildiğiniz konuları YUTUN. Tamamlanan konular üzerine de bilmediğiniz konuları azar azar yükleyin.Bildiğiniz konuların sayısı bilmediklerinizi geçtikçe motivasyonunuzun artacağını göreceksiniz.

İŞLEM KABİLİYETİM ZAYIF. AMA KONULARI ANLIYORUM

¬TEŞHİS: Konuların anlaşılması, kültürünüzün o konuyu öğrenmeye yeterli olduğunun,işlem zayıflığı ise yeteneğinizin uygulama ile desteklenmediğinin göstergesi.

¬REÇETE: İşlem kabiliyetini geliştirmenin en iyi –ve tek-yolu bol soru çözmektir.Konu anlatımlı kitapların çözümlü örneklerini özenle incelemenizde yarar var.

 

İŞLEM KABİLİYETİM İYİ, KONULARI BİLİYORUM. AMA ÇOK YANLIŞ YAPIYORUM

¬TEŞHİS: Aceleci bir ruh yapısına sahipsiniz ve kötüsü, çalışmalarınızı bir sistem dahilinde yapmıyorsunuz.

¬REÇETE: “Bir Ders Öğretmeni” sizin için önemli bir ilaç.Sürekli kontrole ve sizi itidale –sakin olmaya, paniklememeye- yönelten birini bulun.

 

SAYISALIM İYİ, GELİŞTİRMEK İSTİYORUM

¬TEŞHİS: Bu bir hastalık değil!

¬REÇETE: Size rakip olabilecek, çalışkan insanlarla aynı ortamları paylaşın.Soru bankalarıyla dostluğunuzu ilerletin. Mesela; yastığınızın altında bir tane –muhakkak- bulundurun.

 

3.Sınıf Türkçe Karşılaştırma Cümleleri Ev Ödevi Çalışma Soruları

TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM ?

Her öğrencinin bilgi ve öğrenme düzeyi farklıdır ve bu da doğaldır. Eğer okuduğunuzu hemen anlamıyor ve daha fazla okuma gereği hissediyorsanız, çalışmalarınıza; kelime anlamı, cümle anlamı ve parçada anlam sorularını çözmeye yönelik bir nitelik kazandırmalısınız. Bu tip soruları çözerek anlama yeteneğiniz gelişecek, soruların genel mantığını kavrayacak ve test tekniğine alışacaksınız.

Ayrıca çıkmış sorular incelenmelidir. Bu sayede çıkabilecek soruları tanıyacak, soruların soruluş şeklini kavrayacaksınız. Böylece sınavda karşılaşacağınız sorular size yabancı gelmeyecektir.

Anlam bilgisi konusundan gelen soruları çözebilmek için az da olsa kitap okumaya çalışmalısınız. Günde en az 5 sayfa okumanız size tahmin edemeyeceğiniz kadar fayda sağlayacaktır.

Okuduğunuz metni özetlemeye, eleştirmeye çalışırsanız yaptığınız işin verimliliği daha da artacaktır.

Televizyon seyrederken, birilerini dinlerken, okurken veya herhangi bir nedenle duyulan ve anlamı bilinmeyen kelime ve kelime gruplarının anlamları sözlüklerden araştırılıp hemen öğrenilmeliler.

Bunun en iyi yolu sözlük ve kılavuz kullanımıdır. Okuduğunuz metinde karşılaştığınız kelimelerden anlamlarını bilmediklerinizi öğrenmek, deyimlerin tam karşılığını bilmek, atasözlerini kavramak istiyorsanız bir Türkçe sözlük, bir deyimler sözlüğü, bir de atasözleri sözlüğü edinip okuma çalışmalarınızı bu sözlüklerle yaparsanız sınavlarda çıkacak muhtemel deyim, atasözü ve kelime anlamı sorularını da çok rahat çözebilme yeteneğine kavuşmuş olursunuz.

Günde bir sayfa da olsa kitap okunmalıdır. Kitap okuma alışkanlığı olmayanlar ilk başlarda gazetelerden ilgilerini çeken köşe yazılarını, daha sonra Dünya Klasikleri’nden olan hikâye ve romanları daha sonra ise düşünsel içerikli deneme kitaplarını okumalıdırlar.

Okul Türkçe kitaplarının konularının işleniş bölümünde yer alan “Kelime çalışmaları” ve “Okuma, anlama, Anlatma” çalışmaları bölümleri mutlaka incelenmeli, çalışılmalıdır.

Soruları çözerken kalem kullanmak gerekir. Kelimelerin, cümlelerin anlamları belirlenip yanlarına yazılmalıdır. Bu belirlemeler yorumlanmalı ve kıyaslanmalı, sonra da istenen bilgiye ulaşılmalıdır.

Özellikle paragraf sorularında kalem kullanmak çok önemlidir. Sözel bir metindir, okumayla yapılır düşüncesi eksiktir. Okunan ve parçadan çıkarılan düşünceler, konu, ana fikir ve yazarın içinde bulunduğu durum not edilmelidir. Bu veriler sorunun çözümünde bizden istenen bilgiler olacaktır.

Türkçe konuları birbirinin devamı olduğu için konuları sırayla ve anlayarak çalışın.
Bir konuyu çok iyi anlamadan diğerine geçmeyin.

¬Her konu bir sonraki konunun temelidir. Temeli sağlam olmayan bina en küçük etkilerde bile yıkılabilir.

¬Çıkmış sorular çıkabilecek soruların aynasıdır, bu yüzden son 10 yılın çıkmış sorularını konu konu çözün.

¬Test tekniğine alışmak için bol bol soru çözün.

¬Anlayamadığınız yerleri mutlaka bir bilene sorun.

¬Kaliteli kaynaklar kullanın. Öğretmenleriniz size kaynak tavsiyesinde bulunabilir

 

Sosyal Bilgiler Sınav

TARİH DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM ?

Bilindiği gibi sosyal bilgiler dersi tarih, inkılap tarihi, coğrafya, vatandaşlık bilgileri ile din kültürü ve ahlak bilgisi bölümlerinden oluşmaktadır. Sosyal bilgiler dersinin öğrenimi diğer derslere nazaran daha kolaydır. Fakat çabuk unutulan bir derstir

¬Öncelikle konu öğrenilmelidir. Önemli yerlerin altı çizilmeli, bir taraftan da not alınmalıdır. Konu öğrenilirken olabildiğince muhakeme yapılmalı, olaylar arasında bağlantılar kurulmalıdır.

¬Konu çalışılırken önemli tarihler not edilmelidir. Böylece zaman kavramı yerleşecek, olaylar arası ilişkiler daha rahat kurulacaktır.

¬Tarihi olaylar neden – sonuç ilişkisine dayanır. Bundan dolayı bir konu öğrenilmeden diğerine geçilmemelidir.

¬Tarih ve coğrafya dersine çalışırken mutlaka harita kullanılmalıdır. Bu, öğrenmeyi pekiştirecek, öğrenmenin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

¬Bir konu iyice öğrenilmeden o konuyla ilgili test çözülmemelidir. Konu tam öğrenilmeden soru çözülürse, yapılan yanlışlar moralinizi bozabilir

¬Tarih konuları arasında bütünlük olduğu unutulmamalı ve bir konu iyice öğrenilmeden diğerine geçilmemelidir

¬Temel bilgiler ve kavramlar arasındaki bağlantılar iyi kurulmalıdır. Örneğin Haçlı Seferleri’nin sonuçlarıyla Avrupa’daki siyasal, sosyal, ekonomik, bilimsel gelişmeler arasındaki etkileşim gibi)

¬Olaylar arasındaki benzerlikler, ortak özellikler ve neden-sonuç ilişkileri iyice kavranmalıdır.

¬İlk önce Tarih müfredatı gözden geçirilmelidir. Daha sonra konunun bilgi kısmı, iyice öğrenilmelidir. Konu çalışılırken önemli yerlerin altı çizilerek özet çıkarılmalı, daha sonra bu özetler kısa aralıklarla tekrar edilmelidir.

¬Not çıkarırken kendinize göre ilgi çekici işaretler kullanılmalıdır.

Tarihle ilgili temel kavramlar ve terimler çok iyi bilinmelidir. (Merkezi otorite, siyasi birlik, feodalite, rönesans, manda ve himaye gibi)

 

 

Fen ve Teknoloji Dersi 2.Dönem 1.Sınavı

COĞRAFYA DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM ?

¬Coğrafya dersine sevgi, merak ve ilgiyle yaklaştığınızda, onun zevkli bir ders olduğunu göreceksiniz.

¬Her konuda olduğu gibi coğrafyada da öncelikle tanım ve kavramları öğrenmek gerekir. Çünkü anlatılacak konular, bu tanım ve kavramlar üzerine oturur. İklimin tanımını bilmeden hava durumu ile arasındaki farkı anlayamazsınız.

¬Tanım ve kavramları öğrendikten sonra konu içinde anlatılan kurallara yoğunlaşmalı, bunların hangi durumlarda geçerli olduğunu öğrenmelisiniz.

¬Konuları daha iyi ve kalıcı öğrenmeniz için atlaslardan, şekillerden, fotoğraflardan ve resimlerden yararlanmalısınız.

¬Konunun anlaşılması bu dersin öğrenilmesi için yeterli değildir. Konuları bilmenin yanında bu bilgilerden hareketle yorum da yapabilmelisiniz. Bu ise bol bol test çözerek kazanabilecek bir niteliktir.

¬Konularla günlük yaşantı arasında ilişkiler kurmalısınız. Anlatılan konuları adeta gözünüzde canlandırmalısınız. Bunun için kitaplarda yer alan görsel malzemelerden (resim, grafik, tablo…) yararlanabilirsiniz.

¬Yanlış yaptığınız sorular üzerinde durarak doğru cevabını ve sebebini mutlaka öğrenmelisiniz. Bu, ilk etapta zaman kaybı gibi görülse de ileride size zaman kazandırdığını ve artık daha az hata yaptığınızı göreceksiniz.

¬Çıkmış soruları çözmek size sınavda çıkabilecek sorular hakkında bir fikir verebilir.

 

 

FEN BİLGİSİ DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM ?

Fen Bilgisi dersinin en iyi şekilde öğrenilmesi, bir öğretmenden dersi dinlemek ve öğrenilenleri günlük hayatımızda, örnekleriyle canlandırmakla olur. Fen Bilgisi dersi, derste öğrenilir. Sizler de dersi çok iyi takip ederek ayrıntıları yakalamaya çalışın. Kaçırdığınız veya anlayamadığınız noktaları ise derste öğretmene hemen sorun ve sonuçları not alın.

Derste mutlaka kendi notlarınızı kendiniz tutun ve öğretmenin özellikle vurguladığı noktalara daha sonraki tekrarlarınızda anlayabileceğiniz işaretler koyun. Derste çözülen örnek soruları eksiksiz olarak not alın ve gerekli açıklamaları not düşün. Hazırladığınız bu notlarınızı günü gününe tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi pekiştirin ve sonra konu ile ilgili örnekler (özellikle daha önceki yıllarda çıkmış sorular) çözerek bilgilerinizin kalıcı olmasını sağlayın.

Fen Bilgisi dersi ile ilgili en önemli aktivitelerden birinin tekrar olduğu söylenir. Alkol gibi uçucu olan Fen Bilgisi konularının zihnimizde kalıcı olmasını sağlamak için, konuyu dinlediğiniz akşam mutlaka kısa bir tekrar yapın.

Soru çözümüne, kolaydan zora doğru ve özellikle çözümü yapılmış sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır. Çözemediğiniz soruların örneklerini inceleme imkanınız olacaktır. Ayrıca geçmiş yıllardaki sınavlarda çıkmış soruları çözmek size, çıkabilecek soru tipleri hakkında fikir verecektir.

Fen Bilgisi sınavlarında sorular yorum ağırlıklı olduğundan dikkat ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle dikkatsizlikten yanlış yapma oranı oldukça fazladır. Burada dikkat edilecek şey sorunun açıklama ve esas vurgulanan kısmının çok iyi okunmasıdır. Özellikle altı çizili olan kelimeler dikkatle tekrar okunmalıdır.

Formülleri ezberlemektense, formülü sık sık kullanarak, o bölümle ilgili bol örnek sorular çözerek hafızada kalıcılığı sağlanmalıdır.

Ders çalışırken başarılı olmanız için evinizin (çalışmalarınızı yaptığınız ortamın) fiziki şartlarını ders çalışmayla uygun hale getirin. Dikkatinizi dağıtabilecek; müzik, tv, bilgisayar, oyuncak, poster ve telefon gibi etmenleri çalışma ortamınızdan uzak tutun. Hedefe koşarken gücünüzü, motivasyon seviyenizi yüksek tutup hızınızı en uygun şekilde ayarlayın.

Sınavlarda soruyu anlamak çözümü için bir aşamadır. Başarmanın % 80 i soruyu anlamayı içerir. Bu nedenle soruda altı çizili kelimelere dikkat edilmelidir. Özellikle olumsuz sorularda, kesinlikle, en az, en çok, yanlıştır, doğru değildir, olamaz vs. gibi sorunun çözümünde anahtar görevini üstlenen kelimelerin altı çizilidir. Bu kelimelerin anlamlarına dikkat edilerek sorunun cevabı düşünülmelidir.

Şekil çizimlerine önem verin ve gerekli gösterimleri şekil üzerinde yapın. Soru çözümünde kolaydan zora doğru hareket etmiş ve özellikle çözümü için düzenli bir aşama takip etmiş olursunuz. Bu sizin bakış açınızı genişletir. Soruyu anlamanızı kolaylaştırır.

 

Unutmayın ki en büyük düşmanınız kendi önyargılarınızda. Fen Bilgisi dersi asla başarılamayacak bir ders değildir!.. Bu düşünceyi her zaman kendinize fısıldayın ve başarabileceğinize kendinizi inandırın. Belirtilen bu uyarılara uyabildiğiniz zaman göreceksiniz ki, Fen Bilgisi ne kadar zevkli ve kolay bir dersmiş.

   Fizik dersinin birçok dersten farklı yanı günlük hayatta kullanılan veya gerçekleşen şeylerin bu dersle ilgisi olmasıdır. Bu nedenle öğrendiklerinizin günlük hayatla bağlantısını kurmanız öğrenmenin verimini artıracaktır

Çalışmalarınızı düzenli olarak yapmalısınız. Bunun için çalışma plânınızda biyolojiye periyodik olarak yer verin. Ya günlük, ya da haftalık çalışın.

     Biyolojiyi öğrenmenin en etkili yolu sık sık tekrardır. Her dersin zeka ile halledilebilecek yoruma dayalı yönünün yanında ezberlenecek yönü mutlaka vardır. Biyolojideki kavramları ezberlenecek kısımdan kabul edebilirsiniz, aynı matematikteki formüller gibi. Bu yapılırken görsel malzeme kullanılabilir. Örneğin kalp ile ilgili kavramları öğrenecekseniz resim, afiş, fotoğraf, tablo veya maketlere bakarak çalışabilirsiniz.

   Ders çalışırken anlayamadığınız ya da kafanıza takılan noktaları not etmeli, öğretmenlerinize sormalısınız. Akıllı insan aklını kullanır, ondan daha akıllısı başkalarının aklının da kullanır

 

 

Powerpoint sunumunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz