Ana sayfa 3. Sınıf Türkçe 3.Sınıf Türkçe Destekleyici ve Açıklayıcı İfadeler Konusu Ev Ödevi Çalışması

3.Sınıf Türkçe Destekleyici ve Açıklayıcı İfadeler Konusu Ev Ödevi Çalışması

230
0

3.Sınıf Türkçe Destekleyici ve Açıklayıcı İfadeler Konusu Ev Ödevi Çalışması

3.Sınıf Türkçe Destekleyici ve Açıklayıcı İfadeler Konusu Ev Ödevi Çalışması Soruları:

Aşağıdaki cümlelerdeki boşluklara SONUNDA , KISACASI , BÖYLECE , ÖZETLE , ÖZET OLARAK kelimelerinden uygun olanları yazınız.

 

Bugün babamla dışarı çıktık. Babam önce beni hayvanat bahçesine götürdü. Oradaki bütün hayvanları gördüm. Sonra birlikte yemek yedik. Sevdiğimiz yazarların son çıkan kitaplarını aldık. Daha sonra birlikte sinemaya gittik………………….çok yoruldum. Ama yorulduğuma değdi.

 

……………….. bugün babamla çok iyi vakit geçirdik.

 

Çocukluğumdan beri müziğe ilgi duydum. Bir enstrüman çalabilmenin hayalini kurdum, ama hep bir engel çıktı. Buna rağmen hayalimden hiç vazgeçmedim. ………….. önüme çıkan ilk fırsatı değerlendirip gitar çalmayı öğrendim.

 

Pusulalar bir harita olmadan nerede olduğumuzu söylemezler size ama dünyanın neresinde olursanız olun yönünüzü gösterirler. Pusula karıncaların tümsek kısmının gerçekten kuzeye mi baktığını,ağaçların yosun tutmuş kısımlarının kuzey,yuva yapılan kısımların güney olup olmadığını kontrol etmemizi sağlar…………………. yönler ile ilgili gözlemleriniz ve bunların doğruluk derecelerini pusula sayesinde anlayabiliriz.

 

Erozyon ve orman iki düşman kardeş gibidir. Ormanın olduğu yerde erozyon olmaz. Erozyon olan yerde de orman barınamaz. ………………………ikisi arasında bir savaş olur.

 

“Sağlıklı olmak için her çeşit yiyecekten yeterince yemeliyiz………………….. dengeli beslenmeliyiz.

 

İpek böceği tırtılları, dut ağacının yapraklarını yiyerek büyürler.Bir ayda yedikleri dut yapraklarının miktarı kendi ağırlığının dokuz bin katını bulur. …………………… bir tırtıl haline

gelirler. “Arda evlerinde gereksiz yere yanan ışıkları hiçbir zaman söndürmezdi.Annesinin uyarılarını dikkate almazdı.Annesi ise Arda’nın açık unuttuğu ışıkları fark ettiği kadarıyla kapatmaya çalışırdı.Arda gece yatarken televizyonu ve bilgisayarını da açık unuturdu. O ay sonunda annesi gelen elektrik faturasını görünce Arda’ya çok kızdı………………. Arda bir daha ışıkları açık

bırakmadı.” Masallar tekerlemeler ile başlar. O tekerlemelerde çocuklar babalarının beşiğini sallar, develer tellal,Pireler berber olur.Masallarda her zaman dünyalar güzeli bir prenses yada kül kedisi olur. En sonunda da o güzeli kurtaran bir prens. Ayrıca masallarda develer , cüceler , iyi kalpli periler, süpürgesinde uçan cadılarda olur. ……………………….. masallarda gerçekler değil hayallerimiz vardır.

Destekleyici ve Açıklayıcı İfadeler konusu Çalışma Soruları İndirmek için aşağıdaki linkleri kullanınız:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here