Ana sayfa Azim Kararlılık ve Sabır Azim Kararlılık ve Sabır – Azimle Başardı!

Azim Kararlılık ve Sabır – Azimle Başardı!

320
0

AZİMLE BAŞARDI…

Ailesiyle tarım alanlarında mevsimlik işçi olarak çalışan, dört yıl önce Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı’nda Isparta Gülkent Anadolu Lisesini kazanan Şanlıurfalı Gülizar Çulcu, Yabancı Dil Sınavı’nda da (YDS) Isparta il ikincisi ve Türkiye 214’üncüsü oldu.

ÖSS ve YDS sonuçları Türkiye’nin çeşitli yerlerinde farklı başarı öykülerini ortaya çıkarırken, Isparta Gülkent Anadolu Lisesi öğrencisi Gülizar Çulcu da, bu öyküler arasında, “zorluk, azim, çaba ve başarıyı” bir kez daha gözler önüne serdi.

YDS’de Isparta il ikincisi ve Türkiye 214’üncüsü olan Çulcu, eğitimini tamamlayabilmek için yaşadığı sıkıntıları ve başarı öyk üsünü anlattı.

İlkokulu memleketi Şanlıurfa’da okuduğunu, ailesiyle mevsimlik işçi olarak çalıştığını bu nedenle de okul döneminin ilk 3 ayını çalışarak geçirdiğini belirten Çulcu, ilköğretim ve orta öğretim döneminde her yıl okula, diğer arkadaşlarından 3 ay geç başladığını ancak onlara yetişebilmek için gece gündüz çalıştığını söyledi. İlköğretimi bitirdikten sonra da okumak istediğini, öğretmenlerinin desteğiyle parasız yatılı sınavına hazırladığını anlatan Ç ulcu, babasının “sınavı kazanırsan gönderirim ama kazanamazsan okutma şansım yok” sözlerinin kendisini daha fazla çalışmaya yönlendirdiğini belirtti.

Mevsime göre çalışmaya gittikleri yörelerde gündüz tarlalarda, geceleri de kaldığı yerlerde sınavlara çalıştığını vurgulayan Çulcu, “Babamın sözlerini hiç aklımdan çıkarmadım. Ya sınavı kazanıp hayatımı kurtaracaktım ya da ablam gibi yaşım geldiğinde evlenecektim. Büyük bir heyecanla sınava girdim ve sürekli dua ettim. Sonunda Parasız Yatılı Sınavı’nda Isparta Gülkent Anadolu Lisesini kazandım” diye konuştu.

Isparta’ya dört yıl önce geldiğinde önce çekingenlik yaşad ığını ve uyumda zorluk çektiğini dile getiren Gülizar Çulcu, okuldaki arkadaşları ve öğretmenlerinin desteğiyle ikinci yıldan itibaren uyum sorununu aştığını söyledi. Annesinin sık sık hastalanması nedeniyle doktor olmayı istediğini ancak lise eğitiminin sonlarına doğru İngilizce’ye ilgisinin arttığını kaydeden Çulcu, “Annem sürekli dışarıda çalıştığı için çok sık hasta oluyor. Onunla ilgilenmek istediğim için doktor olmak istemiştim, fakat burada yabancı dile merakım arttı. Yatılı kaldığım pansiyonda akşamları yabancı dildeki kelimeleri ezberlemeye başladım. Bu doğrultuda da bölüm olarak yabancı dili seçtim” dedi.Sınavdan bir hafta önce hastalandığını, bu nedenle sınavda sıkıntı yaşadığını bildiren Çulcu, buna rağmen Isparta ikincisi olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Eğitim hayatında kendisini daima destekleyen öğretmenlerine ve arkadaşlarına teşekkür eden Çulcu, “eğer, onların desteği olmasaydı bugün bu başarıya ulaşamazdım. Bizim bölgemizde de başarılı kızlar var ama kendilerine şans verilmediği için eğitim hayatına devam edemiyorlar. Tek isteğim oradaki tüm kız öğrencilere de şans verilmesi” diye konuştu.

Çulcu, 6’sı kız 9 kardeş olduklarını, ağabeyi ile ablas ının ilköğretimden sonra eğitimlerine devam etmediklerini, diğer kardeşlerinin de halen ilköğretimde eğitim gördüğünü, bölgesinde okula giden kız öğrenci sayısın ın “yok denecek kadar az olduğunu” söyledi. Çulcu, “kendi yöremde okuyan kız öğrenci sayısı oldukça az ama ben okumak istediğimi önce babama kabullendirdim, şimdi de hedeflerim doğrultusunda ilerliyorum” dedi.

Üniversite tercihlerinde Boğaziçi, ODTÜ ve Hacettepe’ye ilk sıralarda yer vereceğini belirten Çulcu, hedefinin İngilizce öğretmenliği olduğunu kaydetti. Kendi yöresinde öğretmenlik yapmak istediğini de kaydeden Çulcu, şöyle konuştu:

“Çünkü benim gibi aynı kaderi paylaşan diğer kızlara ışık olmak istiyorum. Onların okumalarına yardımcı olacağım. Eğitimini tamamlamış, hayatı nı kazanmış, kendisini ispat etmiş kızların sayısının artması gerektiğini düşünüyorum.”

Isparta Gülkent Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Topçu da, öğrencinin ilk zamanlar biraz çekince yaşadığını ancak sonradan başarısıyla daima göz doldurduğunu söyledi. Topçu, okul idarecileri ve öğretmenleri olarak Gülizar Çulcu’nun üniversite hayatında ilk iki yılının masraflarını karşılama kararı aldıklarını belirterek, “Çulcu, özel bir öğrenci. Çünkü kız öğrencilerin okuma oranının düşük olduğu bir bölgeden geldi ve kendi azmiyle başarılı oldu. Buna biz de katkıda bulunmak istiyoruz” diye konuştu.

Isparta Valiliği tarafından il bazında dereceye giren öğrencileri ödüllendirmek amacıyla düzenlenen törende Gülizar Çulcu, iki cumhuriyet altın ı ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Önceki makaleAzim Kararlılık ve Sabır – Haklarımızı Nasıl Aramalıyız ?
Sonraki makaleAzim Kararlılık ve Sabır – Sol Kolu Olmayan Judocu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here