Ana sayfa Birlikte Yaşama ve Kardeşlik Birlikte Yaşama ve Kardeşlik – LİSE DERS VE SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ

Birlikte Yaşama ve Kardeşlik – LİSE DERS VE SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ

208
0
 1. Sınıf

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi: Beyin Jimnastiği

Evimizdeki/Mahallemizdeki/Ülkemizdeki insanların gönlünü nasıl kazanabiliriz? Konusu üzerine sınıf ortamında beyin jimnastiği yapılmalı ve öğrencilerin birlikte yaşayabilme becerilerinin artırılması hedeflenmektedir.

Dil ve Anlatım: “ŞİİR ANALİZİ”

Öğrencilerle Aşık Veysel’in “Allah Birdir Peygamber Hak[1]” adlı şiirini öğrenciler tarafından tahtaya birimler halinde yazarak tahlil edilmesi (Bakınız Ek-1).

Türk Edebiyatı: Münazara

 “Ateş düştüğü yeri yakar” “Ateş nereye düşerse düşsün beni de yakar” konuları tartışılmalıdır. Bu tartışma ile insanların sadece birer fert olmadıkları bir bütünün parçaları olduklarının ortaya çıkartılması hedeflenmektedir.

Sınıf Öğretmeni /Gezi Kulübü: Çocuk Esirgeme Kurumu ziyareti

Sınıf öğretmeni veya Gezi Kulübü resmi makamlardan ve ailelerden izin almalı ve geziyi planlamalıdır. Gezi sırasında izin veriliyorsa fotoğraf çekilmeli  ve fotoğraflar sınıf içinde asılmalıdır.

Tarih: “Mahallemizdeki hayırseverler”

Öğrenciler bu çalışma ile mahallelerinde bulunan hayırsever insanları keşfetmeye ve onların yaptıkları çalışmaları yakın olarak görme veya tanık olma imkânına sahip olacaklardır. Öğrenci mahallesinde bireysel olarak veya bir Sivil Toplum Örgütü bünyesinde çalışmalar yapan, mahalledeki veya ilçe/ il çapındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışan hayırsever insanları tespit edip onlarla bir söyleşi yapmaları ve bu söyleşilerini fotoğraf çekmeleri istenir. Bu çalışma için öğrencilere grup ödevi verilir. Gruplar 5-6 kişiden oluşmalıdır.

 1. Sınıf

Türk Edebiyatı: Münazara

 “Ateş düştüğü yeri yakar” “Ateş nereye düşerse düşsün beni de yakar” konuları tartışılmalıdır. Bu tartışma ile insanların sadece birer fert olmadıkları bir bütünün parçaları olduklarının ortaya çıkartılması hedeflenmektedir.

Sınıf Öğretmeni /Gezi Kulübü: Lösev/Down Sendromlular Derneği/… Ziyareti

Sınıf öğretmeni veya Gezi Kulübü resmi makamlardan ve ailelerden izin almalı ve geziyi planlamalıdır. Gezi sırasında izin veriliyorsa fotoğraf çekilmeli ve fotoğraflar sınıf içinde asılmalıdır.

 1. – Sınıflar

Kompozisyon: “Niçin her şeyi kendimize benzetmeye çalışıyor, uymayanları ötekileştirerek baskı altına alıyoruz?”

Okul Çapında:

 1. Yetim, Öksüz çocukların tespiti yapılarak aile ziyaretlerinin Sınıf öğretmeni, İdare ve Rehberlik Servisinin katılımı ile yapılması
 2. Afrika’daki insanların tedavisi için oraya giden doktorların videoları izlenebilir
 3. Diğer Bölgelerimizdeki okullarla kardeş okullar belirlenebilir. Karşılıklı ziyaretler ve hediyeleşmeler yapılabilir.
 4. Okul içinde kardeş sınıf belirlenebilir.
 5. Okul içinde “Kardeş aile” çalışması yapılabilir.
 6. Kardeşlikle ilgili Mahalle Camisi/Haham/Kilise Din Görevlisinden destek alınarak öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirilebilir.
 7. Okul web sitelerinde yapılan etkinlikler fotoğrafları ile konularak öğrencilerin ilgisine sunulabilir.
 8. Diyanet İşleri’nin internet sitesinde çok sayıda yazılı doküman, şiirler, ayet ve hadisler, güzel sözler.. yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here