Ana sayfa 7. Sınıf Dökümanları 7.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Soruları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Soruları

282
0

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Soruları


7.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Soruları Dosyasını Word Formatında İndirip Düzenlemek için Aşağıdaki Linke Tıklayınız.

    7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2. Dönem 2. Yazılısı Örnek Sorular – 1

  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2. Dönem 2. Yazılısı Örnek Sorular – 2

  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2. Dönem 2. Yazılısı Örnek Sorular – 3

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2. Dönem 2. Yazılısı Örnek Sorular – 4

***Dosya Virüs taramasından geçirilmiştir***


7.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Soruları

Örnek Sorular;

  1. Ülkemizde, herkes yasalara uymakla yükümlüdür. Vatandaşların, temel hak ve özgürlükleri yasalarda yer almaktadır.                                                                                                                              Bu bilgilerde ülkemizin daha çok hangi özelliğinden söz edilmektedir?

A)Hukuk devleti olma         B)Sosyal  devlet  olma

C)Laik devlet olma              D)Milliyetçi devlet olma

 

  1. Almanya’nın Osmanlı Devletinin kendi yanında 1.Dünya Savaşına katılmasını istemesinin nedenleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?                                                                         A) Osmanlının gücünden ve teknolojisinden yararlanmak,                                                                   B) Yeni cepheler açıp savaşın alanını genişletmek,                                                                                 C) Boğazları kapatıp, Rusya’ya yardımı önlemek,                                                                                    D) Osmanlı padişahının Halifelik unvanından yararlanmak

 

  1. Hangisi ,anayasamızın değiştirilemez hükümlerinden değildir?

A) Devletin şekli             B) Cumhuriyetin nitelikleri

C ) Devletin resmi dili    D) Devletin dini

 

  1. Tımar sisteminin Osmanlı Devletine faydaları arasında aşağıdakilerden hangisi gösterilemez?                                                                                                                                        A) Üretimin devamlılığı sağlanmıştır.                                                                                                        B) Vergi toplamada kolaylık sağlanmıştır.                                                                                               C) Hazineye yük olmadan asker yetiştirilmiştir.                                                                                      D) Kültür sanat faaliyetleri gelişmiştir

 

  1. I. Dünya Savaşı’nı başlatan neden olarak Avusturya- Macaristan İmparatorluğu veliahtının öldürülmesi gösterilirken, asıl nedenin Avrupa devletleri arasındaki siyasal ve ekonomik çıkar paylaşımı olduğu kabul edilmektedir.

Bu paragrafta verilen bilgilere göre, aşağıdaki genellemelerden hangisine ulaşılabilir?                    A) Toplumun içinde bulunduğu koşullar anlaşılmadan olaylar anlaşılamaz.                                           B) Olayların görünen nedenleri dışında başka nedenleri de vardır.                                                           C) Benzer olaylar benzer sonuçlara neden olurlar.                                                                                      D) Küçük olaylar birikerek büyük olaylara yol açarlar.

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 2.Dönem 2. Yazılı Soruları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here